نشست خبری شهردار آمل با خبرنگاران و فعالین رسانه در شهریور ۱۴۰۱ برگزار شد

1401/06/20

نشست خبری شهردار آمل با خبرنگاران و فعالین رسانه در شهریور ۱۴۰۱ برگزار شد.

این نشست در روز شنبه 19 شهریور 1401 در سالن جلسات ستاد بحران شهرداری آمل برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس داودی شهردار آمل ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حاضرین اظهار داشتند؛ مطابق معمول هر ۳ ماه یکبار نشستی را جهت پاسخ به سوالات خبرنگاران و فعالین رسانه خواهیم داشت و‌خوشحالم  که بار دیگر در خدمتتون هستم.

  در ادامه جلسه مهندس داودی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع استیضاح،اظهار داشتند؛ یکی از اعضای محترم شورا طبق قانون طرح سوالی داشتند که در مهلت مقرر سوال پاسخ داده می‌شود و طبق قانون در صورت قانع نشدن دو سوم اعضا مطابق قانون به استیضاح ختم می‌شود که فعلاً  در این مرحله قرار دادیم.

سپس در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع پرسنل فضای سبز و نحوه حقوق و فعالیت نگهبانی پارک ها اظهار داشتند: نیروهای حجمی قانونا نیروی شرکت پیمانکارمحسوب می‌شوند، ولی بنده به عنوان شهردار همه نیروهای حجمی، شرکتی و رسمی قراردادی  را همکارخودم می دانم و اگر احساس کنم حقی از کسی ضایع شده همکارمحترم ما می تواند در ملاقات های روزانه ای که با همکاران و شهروندان داریم، مراجعه کند و حق خود را مطالبه و چنانچه موضوع درست باشد هم با شرکت  برخورد می‌شود و هم حق همکارمان ایفاد می گردد.

ایشان در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه عملکرد شهرداری در یک سال گذشته و نظر شهروندان در این خصوص  بیان داشتند؛

وقتی کارروتین شهرداری در دوره های گذشته انجام نمی شود و وقتی لایروبی مدت ها انجام نمی شود و 200هزار متر مربع کوچه خاکی در سطح شهر رها شده داشتیم ،افتخار دیداربا شهروندان و راه انداختن کارمردم  ولایروبی 3 برابری جزعملکرد شهرداری محسوب می شود .اجرانکردن پروژه هایی که دارای اشکالات اساسی در برآورد و قرارداد هست و در نهایت به ضرر شهر و شهروندان می باشد را اولویت خودم میدانم.

ایشان در خصوص جذب نیرو در شهرداری نیز بیان داشتند در یک سال گذشته حتی یک نفر جذب جدید نداشتیم.صرفا یک تعدادی همکار از مجموعه ما منتقل و افرادی ودیگر از ادارات و سازمان های دیگر و با طی کردن سلسله مراتب اداری و اخذ مجوزات قانونی منتقل شدند.

در خصوص پروژه های عمرانی شهری،قراردادهایی بدون مجوز شورای ترافیک استان و برآورد های غلط  در دست اجرا بود که قطعا در ادامه به مشکلات بیشتری می خوردیم و در یک سال گذشته برای اخذ مجوز های مربوطه و رفع اشکالات پروژه ها تلاش های زیادی از سوی معاونت های مربوطه انجام گرفته است و همین الان هم در خصوص بعضی قراردادها مانند المان های پارک مینیاتوری نهاد های نظارتی به دلیل اشکالات برآوردی و ریالی در قرارداد ورود کردند.

ایشان با بیان اینکه 2 پروژه مهم اصلاح هندسی میدان هزار سنگر و کندرو تندرو ورودی شهر از سمت جاده هراز در هفته آینده با برآورد های دقیق شروع می شود وبرای مدیریت و کاهش هزینه،کلیه مصالح مورد نیاز توسط شهرداری تامین و پیمانکار صرفا کار اجرایی را انجام می دهد.

ایشان همچنین اظهار داشتند کارخانه آسفالت سال ها تعطیل بود و شهرداری در یک بازه زمانی برای تهیه بلوک سیمانی پروژه ها هم توان تولید نداشت  و ما با راه اندازی مجدد کارخانه آسفالت ، کل مصالح پروژه ها و آسفالت مورد نیازرا خودمان تولید میکنیم و این قدم بزرگی در راستای کاهش و مدیریت هزینه ها در شهرداری در یک سال گذشته بوده است. تقریبا نزدیک به 60 هزار متر مربع در شش ماه اخیر آسفالت معابر انجام شد  بدون اینکه یک تن آسفالت خریداری شود .

ایشان در پاسخ به اظهار نظری در خصوص نظر مردم در خصوص عملکرد شهرداری اظهار داشت؛

بنده گله شهروندان در خصوص عملکرد شهرداری را با جان دل می پذیرم ولی همه ما یک رسالتی داریم و انتظار ما از رسانه ها و فعالین عرصه اطلاع رسانی،بررسی دقیق و آگاهی رسانی به شهروندان، مقایسه واقعی عملکرد و خروجی سازمان می باشد.در حوزه شهروندی و نهادینه کردن فرهنگ شهروندی همه با هم تلاش کنیم. دغدغه مردم داشته باشیم. دنبال دو قطبی سازی نباشیم که به مردم ضربه می زند. من ترجیح می دهم همه اعضای شورا متحد باشند و بر علیه من باشند تا اینکه بین آنها اختلاف باشد. اگر اختلاف نداشته باشند باعث می شود که شهر نفع ببرد.این موضوع منجر به افزایش رضایتمندی و ایجاد امیدواری و مشارکت بیشتر شهروندان با مدیریت شهری و در نهایت توسعه شهر می شود.

ایشان با بیان اینکه برای  یک شهردار، آسانترین کار اجرای پروژه ها عمرانی  و زیباسازی شهری  می باشد و می تواند با با سرعت و عقد قراردادهایی بدون پشتوانه کارشناسی و برآوردی فعالتی را انجام دهد ولی من اجرای پروژه بدون کارشناسی دقیق و برآورد های لازم را قبول ندارم چرا که هر کار غیر کارشناسی از جیب شهروندان هزینه می شود و اجرای پروژه ها باید به صرفه و صلاح شهر و شهروندان باشد.

ایشان در پاسخ به سوالی در خصوص میزان تحقق در آمد در سال 1401 به نسبت به سال های گذشته بیان داشتند:

در سال 1401 به طور محسوسی کاهش صدور پروانه و به تبع آن کاهش درآمد شهرداری د راین حوزه را شاهد بودیم و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، ما در مدیریت شهری مستمرا در تلاش هستیم تا هم برای کاهش هزینه ها و ایجاد درآمد های جدید برنامه ریزی نماییم.

ایشان با بیان اینکه هزینه های جاری به شدت افزایش پیدا کرده و درآمد هم به نوعی کاهش پیدا کرده موجب شده تا در برخی ماه ها در پرداخت حقوق با تاخیرمواجه شویم البته شهرداری پرداخت حقوق نیروهای کارگری سطح شهر را در اولویت اول خود دارد.و در راستای مدیریت عملکرد نیروی انسانی برای اولین بار در کشور، نرم افزارگزارش گیری عملکرد روزانه تا یکسال دیگر در کل شهرداری اجرایی می شود و همین الان در 2 اداره به صورت پایلوت در حال اجرا می بشاد که موجب اتفزایش 300 درصدی عملکرد همکاران شده است.

ایشان در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت اصلاح خط محدوده شهری اظهار داشتند:تلاش های بسیار خوبی در این موضوع انجام شده و مجوزات اولیه از کمسیون شهرسازی استان اخذ شده است ولی این موضوع فرآیندی زمان بر می باشد و حداقل تا یک سال و نیم دیگر زمان می برد.با اعضا محترم شورای شهر هم در این خصوص مذاکره شده است.مقرر شد  مشاوری نیز در خصوص ساخت وساز و بلند مرتبه سازی نیز در شهر مطالعه و بررسی نماید.

در موضوع باغ توکلی یک توافقی در دهه هفتاد  اتفاق افتاد، رای کمیسیون ماده 5 و رای دیوان هم  دارد.موضوع آن کمی پیچیده است. زمین ارشاد به اسم آقای توکلی جز قدرالسهم شهرداری می باشد ولی اداره ارشاد ساکن است. شهرداری  به دنبال احقاق حق شهروندان در این زمین می باشد و این موضوع مربوط به سالیان گذشته است.

ایشان در خصوص فروش املاک بدون مجوزهای قانونی در بلوار ولایت نیز اظهار داشتند :افرادی زمین هایی را ارزان خریده و غیرقانونی تفکیک کرده وبه شهروندان می فروشند و شهروند  جهت انجام امور اداری به شهرداری مراجعه می کنند که با توجه به غیر قانونی بودن تفکیک ها،موجب مشکلات زیاد و سردرگمی شهروندان شده است.و برای جلوگیری از این مشکل مکاتبه ای با شورای تامین شهرستان انجام دادیم که موضوع از طریق دادستانی به نیروی انتظامی ارجاع شده است و ما اطلاع رسانی هایی هم در این خصوص داشته ایم

ایشان با بیان اینکه گزارشی مقایسه ای از عملکرد گذشته با این دوره آماده کرده ام که می تواند خیلی از نقد ها را کم کند ولی به دلایل اخلاقی از انتشار آن معذورم و ان شالله گزارش عملکرد خودم را در سال 1402 و در مقایسه با عملکرد گذشته خودم ارائه خواهم نمود.

ایشان با بیان اینکه برای اولین بار قرارداد های فضای سبز و پسماند در نهایت شفافیت و قانونی  و بارگذاری در سامانه ستاد برگزار شد و در خصوص موضوع زباله  در نقطه بحرانی قرار داریم و با تلاش ها و پیگیری های انجام شده از سوی همه افراد مرتبط ، موضوع پسماند آمل به یک موضوع اولویت دار در سطح کشور تبدیل شده است.

در خصوص موضوع سگ های ولگرد انصافاً شهرداری آمل به صورت ویژه پای کار آمده و دو اکیپ شبانه روزی فعال می باشند

در خصوص امکانات پزشکی وعقیم سازی  نیز با کمک NGO  های فعال در لاین زمینه کار وضعیت مطلوبی دارد.

ایشان همچنین در خصوص آسفالت  معابر اصلی نیز اظهار داشتند :بنده قبول دارم که معابر اصلی ما وضعیت خوبی ندارند ولی انصاف نیست که کوچه خاکی وجود داشته باشد و ما بخواهیم معابری که آسفالت  دارند را مجدد آسفالت بریزیم وو با نظر اعضا محترم شورای اسلامی شهرتصمیم گرفتیم رنج شهروندانی که سال ها از کوچه های خاکی عبور می کردند را پایان دهیم و ان شالله با نهضت  آسفالت ، 200 هزار متر مربع کوچه خاکی تا پایان سال آسفالت می شود.

در پایان مهندس داودی از همه حاضرین جهت حضور در این نشست تقدیر و تشکر نمودند.