رونمایی از تمبر ملی آرش کمانگیر در آمل

1398/04/12

همزمان با گرامیداشت جشن تیرگان، از تمبر ملی و یادبود " آرش کمانگیر" با عنوان تثبیت هویت و اصالت فرهنگی کهن شهر آمل رونمایی و این اثر حماسی در زادگاه آرش به ثبت رسید.
به گزارش اداره روابط عمومی شهرداری آمل، این جشن سه شنبه شب 11 تیرماه با حضور بیش از دوهزار نفری شهروندان آملی درگرامیداشت جشن تیرگان یکی از آئین‌های قدیمی و اساطیری ایران و جشن آغاز دهه کرامت از سوی شورای اسلامی شهر، شهرداری و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل برگزارشد.
آرش کمانگیر، شناسنامه اش آمل است و کسی نمی تواند آن را تغییر دهد
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در این آئین ضمن قدردانی رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، سرپرست شهرداری و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری آمل گفت: امشب مردم شریف آمل با عزم و اراده و به نمایندگی از شما تاریخی را ثبت دادند و این حرکت، کار بزرگ و حرکت بسیار زیبایی است.
عزت الله یوسفیان افزود: همه ما وظیفه داریم از این حرکت و در جهت آن چه که امشب ثبت شد، چیزی که تاریخ در سینه خودش آن را ثبت کرده بود و امشب نیز به منصه ی ظهور آمد حمایت کنیم.
وی ادامه داد: از شورا و شهرداری که مسئول عمران و آبادی، زیباسازی فضای عمومی شهر و همچنین برنامه های فرهنگی و شادی بخش مردم هم هستند تقاضا و انتظار دارم که این گونه برنامه ها و آئین ها را در جهت شادابی جوانان و مردم با قوت ادامه دهند و یقینا ما هم حمایت های لازم را خواهیم داشت .
نماینده مردم آمل درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شهرآمل از همه جهات پیشگام است و باید از این بعد هم رو به جلو باشد ، اضافه کرد: این حرکت امشب حرکتی رو به جلو است، یقینا در شهری که شادابی، شادی، عشق و علاقه، حسن نیت و قلب پاک و رئوف همراه با صدای شادی و شادمانی آن شهر نباشد امکان ترقی و پیشرفت نیست .
یوسفیان ملا تاکید کرد: آرش کمانگیر به عنوان یک اسطوره، شناسنامه اش آمل است و کسی نمی تواند آن را تغییر دهد، همان طوری که در کشور برای همه امور، مراجع استعلام داریم در میان اساتید تاریخ نیز کسی تردید نکرده که نام آرش کمانگیر با آمل عجین است و امکان جدا شدن این دو کلمه از هم نیست.
آرش کمانگیر یک اسطوره ملی و زادگاهش کهن شهر آمل است
رئیس شورای اسلامی شهر آمل نیز در این آئین گفت : آمل شهر آماردها، اولین خاستگاه حکومت علویان، شهر حماسه سازان سال 60 ، شهر چهره ها و مشاهیر بزرگ فرهنگی مانند ابوالعباس قصاب آملی، میرحیدر آملی و سراج الدین قمری آملی، شهر علم و فرهنگ و ایثار و شهر آرش کمانگیر است .
محمد محمدی ضمن قدردانی از حمایت نماینده مجلس، فرماندار ویژه شهرستان آمل، کلیه اعضای شورا و سرپرست شهرداری، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و همکاران شهرداری و کلیه کسانی که زحمت کشدیدند تا این مراسم با شکوه و این اتفاق بزرگ شکل بگیرد افزود : هر فرهنگی در دنیا اسطوره دارد ، اسطوره ها برگرفته از افسانه ها هستند، قطعا آرش کمانگیر یک افسانه است، فردی که تبدیل به یک اسطوره شد .
وی ادامه داد : در فرهنگ ایرانی آرش کمانگیر متعلق به هیچ شهری نیست بلکه آرش متعلق به یک ملت است، کسی که جان خودش را برای این کشور اهدا کرده و این یک اسطوره ای است که متعلق به یک ملت است .
رئیس شورای اسلامی شهر آمل همچنین در خصوص ایجاد حواشی که برخی از شهرها ادعا می کنند که آرش متعلق به ما است ابراز تاسف و تاکید کرد : آرش کمانگیر یک شخصیت اسطوره ای همانند رستم است، مگر ما می توانیم بگوئیم رستم متعلق به سیستان است بلکه رستم متعلق به فرهنگ ایرانی است و این اساطیر به خاطر قدمت تاریخی ایران در فرهنگ ایران بسیار هستند مانند آرش کمانگیر که ما در فرهنگ ایرانی به عنوان سمبل ایثار از آن یاد می کنیم .
محمدی خاطر نشان کرد : معتقدم کسی که جانش را برای کشور می دهد و مرز بین ایران و توران را مشخص می کند یک افسانه ای است که تبدیل به یک اسطوره شد، اما همه اسطوره ها زادگاهی دارند از اینکه آرش یک اسطوره ملی است شکی در آن نیست ولی باید اعلام کنیم که زادگاه آرش کمانگیر شهر آمل بوده و خواهد ماند .
دراین آیین همچنین هنرمندان گروه های تئاتر قطعه ای از حماسه آفرینی های اسطوره های تاریخی، اسلامی وانقلابی به نمایش گذاشته شده بود، قطعه ای نقالی در وصف آرش کمانگیر و نیز موسیقی زنده وحماسی سالار عقیلی نیز اجرا شد.