در دومین روز هفته پدافند غیرعامل؛ دستگاه شتاب نگار زلزله در مدیریت بحران شهرداری آمل بهره برداری شد

1398/08/09


در دومین روز از هفته پدافند غیر عامل دستگاه شتاب نگار زلزله برخط نسل سوم، در محوطه ستاد مدیریت بحران شهرداری آمل بهره برداری و متصل به شبکه ملی شتابنگاری کشور شد.

به گزارش اداره روابط عمومی شهرداری آمل ، کارشناس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و شبکه ملی شتاب نگاری ایران گفت: هزینه هر دستگاه و راه اندازی هر ایستگاه شتاب نگاری 3.5 میلیارد ریال است که در انتقال سریعتر اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران موثر است و زمینه افزایش سرعت عمل مسئولان مدیریت بحران و فرستادن نیروهای امدادی به مناطق زلزله‌زده را در پی خواهد داشت.

محمد هادی احمدی با اشاره به اینکه شعاع عملکرد وحساسیت دستگاه شتاب نگارزلزله متغیر است و اگر بزرگای زلزله ای 7  باشد تا شعاع یکهزار کیلو متر را ثبت می کند افزود: نمونه آن را می توان در ایستگاه بجنورد در موضوع زلزله سرپل ذهاب به مسافت یکهزار و 64 کیلومتر دید.

وی ادامه داد: این دستگاه  پس از وقوع زلزله با ارائه میزان شتاب به مدیریت بحران در مناطق مختلف کمک خواهد کرد، به گونه‌ای که در هر منطقه‌ای که شتاب بیشتر باشد، به طور قطع خرابی نیز آنجا بیشتر است.

احمدی یاداور شد؛ هم اکنون در استان مازندران 5 دستگاه شتابنگار زلزله در شهرهای ساری، آمل، رامسر، نکا و نور نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفت. این دستگاه همچنین چند ثانیه پیش از وقوع زلزله اطلاعاتی را به دستگاه های خدمات رسان بویژه آب، برق و گاز ارسال می‌کند تا برای کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله، نسبت به قطع گاز ، آب و برق اقدام کنند.

به گفته احمدی در حال حاضر 500 دستگاه شتاب نگار وارد کشور شده و در حال نصب و اتصال به شبکه ملی شتابنگاری کشور هستند و 500 دستگاه دیگر نیز در گمرک است .

در مراسم بهره برداری و اتصال این ایستگاه به شبکه ملی شتابنگاری کشور در محوطه ستاد مدیریت بحران شهرداری ، سرپرست شهرداری آمل، رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان، مدیران مناطق شهرداری و روئسای سازمانهای شهرداری آمل حضور داشتند.