برگزاری جشن بازیافت در آمل

1397/09/25

جشن بازیافت به همت سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل در سالن سرای مهر شهرداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پسماند شهرداری آمل این جشن به مناسبت بزرگداشت روز جهانی بازیافت ، برگزار شد.

این جشن باحضور احمد امیرسلیمانی شهردار آمل، فردوس قربانی عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر آمل، للهی رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل، جمشیدپناه رییس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری آمل و دیگر مهمانان همراه بود.

در این جشن از برگزیدگان اختتامیه جشنواره عکس دانش آموزی ویژه حفظ محیط زیست در ماه های محرم و صفر، برگزیدگان مسابقه نقاشی دانش آموزی با محوریت نه به کیسه های پلاستیکی، برگزیدگان جمله برتر با موضوع زمین پاک ، از شهروندان پیشرو در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا، تجلیل از مدیران مدارس همراه در آموزش های مدیریت پسماند، از دانشجویان فعال در اجرای برنامه های بازیافتی و آموزشگران طرح خانه به خانه تجلیل و قدر دانی شد .

فردوس قربانی نماینده شورا در سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل در این جشن گفت: در حال حاضر یکی از معضلات بزرگ کشور ما خصوصا استان های شمالی معضل زباله می باشد.

وی ضمن قدردانی از زحمات مدیر عامل و پرسنل سختکوش سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل افزود: چند سالی است که در شهرداری آمل کار خوب احداث ایستگاه های بازیافت را شروع کردیم و تا به امروز پیشرفت خوبی در این حوزه صورت گرفته و با حمایت اعضای شورا و شهردار آمل تا به امروز 24 ایستگاه بازیافت احداث شده است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر آمل خاطرنشان کرد: آموزش در هر کاری اولین قدم می باشد و الحمداله این امر توسط عزیزانی که در این ایستگاه ها زحمت می کشند و فعالیت می کنند خیلی خوب در حال انجام است.

وی با بیان اینکه واحد آموزش سازمان مدیریت پسماند بصورت روزانه و هفتگی این آموزش را در سطوح بسیار پائین حتی از مهد کودک ها شروع کردند ادامه داد: این آموزش در حال حاضر حتی خانه به خانه و چهره به چهره نیز در حال انجام می باشد.

قربانی گفت: یک سری از زباله های خانگی مانند کاغذ باطله، مقوا، پلاستیک، شیشه و غیره همراه با زباله های تر که شامل باقی مانده غذاها می باشد برای جمع آوری بیرون از منازل گذاشته می شود که اگر بتوانیم تفکیک این زباله ها را در منزل انجام دهیم یا زباله های خشک را به ایستگاه های تفکیک زباله تحویل دهیم مسلما هم میزان زباله خیلی کمتر خواهد شد و هم موجب انباشت کم زباله در محل دفن شده و کلی سرمایه ملی نیز به هدر نمی رود.

وی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر روزی تقریبا 400 تن زباله در سطح شهرستان آمل جمع آوری می شود افزود: روزانه حدود 5 درصد از زباله ها تفکیک و جمع آوری می شود و باید همت کنیم و فرهنگ تفکیک زباله از مبدا را گسترش دهیم و هر کدام از ما شهروندان باید در این قضیه متعهد باشیم و حتی آموزش را می توانیم از خانه های خود شروع کنیم و به کوچکتر ها آموزش دهیم.

نماینده شورای اسلامی شهر آمل در سازمان مدیریت پسماند شهرداری از اجرایی شدن اولین پارک بازیافتی در استان های شمالی کشور در آمل با حمایت اعضای شورا، شهردار و مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند در آینده ای نزدیک خبرداد و تصریح کرد:  این پارک هم محل تفریح بوده و هم با تعریف کارگاه های مختلف در آن، ساخت وسایل با استفاده از مواد دور ریز و بازیافتی را می توان آموزش داد و در اقتصاد خانواده، شهر و کشورمان نیز مثمرثمر خواهد بود.