آب و هوا ، خاک و موقعیت جغرافیایی

استان مازندران با 23756 کیلومتر مربع مساحت و 2602008 نفر جمعیت از شمال به دریا خزر، از مغرب به استان گیلان، از جنوب به استان‌های سمنان و تهران و از شرق به استان گلستان محدود است. تعداد 15 شهرستان 46، شهر، 43 بخش و 110 دهستان مازندران وجود دارد که 43 درصد از شهرها در طول نوار ساحلی دریای خزر واقع شده‌اند. مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز، کندوان و سواد‌کوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساری، نوشهر و رامسر ارتباط هوایی آن را با سایر نقاط برقرار ساخته و راه آهن سراسری نیز از آن عبور می‌کند. علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول 220 کیلومتر و با فاصله 10 الی 300 متر از کنار دریا می‌گذرد.

استان مازندران با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی در بخش طبیعت گردی جزء استان‌های برتر کشور محسوب می‌گردد. نزدیک به 12 میلیون نفر گردشگر داخلی و بیش از 100 هزار توریست خارجی هر ساله به منظور گذراندن اوقات فراغت از این استان دیدن می‌کنند. وجود دریای مازندران با ساحل زیبا و مناسب به همراه پارکهای جنگلی، غارها، آبشارها، رودخانه‌ها، آبهای سردو گرم معدنی، چشمه‌ها، تالاب‌ها، دریاچه‌ها، و جاذبه‌های طبیعی دیگر و دارا بودن یادمانهای تاریخی نظیر مقبره میر‌بزرگ آمل، برج لاجیم سوادکوه، برج رسک‌ساری، مجموعه تاریخی فرح آباد ساری و عباس‌آباد بهشتر، قلعه پولاد بلده نرو، کندلوس نوشهر و ... این استان را به مجموعه‌ای متنوع برای استفاده گردشگران مختلف با انگیزه‌های گوناگون بدل نموده است. انواع واحد‌های اقامتی شامل 29 هتل، 18 متل، 19 هتل آپارتمان، 25 مهمانپذیر، 115 واحد تأسیسات ساحلی، 10 مجتمع تفریحی ساحلی با بیش از 8500 تخت و 288 واحد پذیرایی بین راهی و نزدیک به 2200 ویلا و خانه‌های استیجاری و 96 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی خدمات لازم را به گردشگران ارائه می‌کنند.

بدلیل عدم توان و کارآئی مناسب دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در برنامه‌ریزی دقیق تور و فراهم آوردن آمیخته‌های بازار در زمینه اجرای تور، تاکنون سفر به صورت گروهی و تورگردانی در ایران بصورت یک فرهنگ در نیامده و بیشتر مردم با وجود برخورداری تورها از صرفه‌جویی در هزینه، زمان، وضعیت مطلوب و استفاده بهینه از سفر کماکان به انجام سفرهای انفرادی روی می‌آورند. در این کتاب سعی شده که مشکل اساسی تورگردانان و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی برای عرضه انواع تور در مازندران رفع گردیده و کارآئی لازم برای توزیع کنندگان صنعت جهانگردی برای عرضه انواع تور در مازندران رفع گردیده و کارآئی لازم برای توزیع کنندگان صنعت جهانگردی با مطالعه جزئیات برنامه‌های تور هر شهرستان بوجود آید تا آنان بتوانند متقاضیان را به خرید محصول خود راغب نمایند. علاوه بر آن تلاش و افری صورت گرفته تا اماکن دیدنی که بسیاری از تور گردانان با آنها آشنایی ندارند به طریقی معرفی شوند تا برای انواع گردشگران با انگیزه‌های سفر گوناگونن قابلیت برنامه‌ریزی تور را داشته باشند. در بسیاری از این اماکن STEP- ONGUIDE نیز حضور دارد. مسیرهای حرکت، زمان لازم برای انجام فعالیت‌ها و اطلعهات ویژه نیز تا سر حد امکان آورده شده و در هر شهرستان مبداء حرکت از مرکز شهرستان به کلیه جاذبه‌ها و اماکن دیدنی در قالیب تورهای کی روزه و دو روزه تعریف شده و کلیه تاسیسات اقامتی، پیذرایی و تفریحی نیز معرفی گردیده است. تور گردانان با مطالعه تعاریف جداگانه تور برای هر شهرستان بر اساس ویژگیهای مطرح شده برای اجرای انواع تور در مازندران توان لازم را بدست خواهند آورد. شایان ذکر است که این استان دارای جاذبه‌های گردشگری بیشماری است ولی در این کتاب مناطقی معرفی شده که امکان بازدید از آنها برای تورهای مختلف وجود دارد.